Kuulin, että Helsingin ytimeen rakennetaan kappeli, jossa ei aiota toimittaa ensimmäistäkään jumalanpalvelusta. Hiljaisuuden kappelista Kampissa tulee paikka, johon voi piipahtaa sytyttämään kynttilän tai keskustelemaan paikalla olevan seurakunnan työntekijän kanssa. Mutta hetkirukouksia ei pidetä eikä ehtoollista toimiteta.
Pyhät paikat ja erilaiset mahdollisuudet hiljentyä hetkeksi ovat hyviä asioita. Niistä moni etsii sisäistä rauhaa ja hengellisyyttä. Mutta ei niillä paljoa kristinuskon kanssa ole tekemistä. Näin totesi vieraileva luterilainen liturgiikan professori ja jatkoi, että autenttisesti kristillistä on yhteisön jumalanpalvelus, jossa julistetaan Kristuksen evankeliumia.
Hänkään ei heti lämmennyt kysymykselleni eukaristiasta, koska se on nimenomaan yhteen kokoontuvan seurakunnan palvelus, ei satunnaisten ohikulkijoiden hartaushetki.
Ihmettelen kappelia ilman jumalanpalveluksia, mutta ilolla odotan sen valmistumista. Kiitän myös jo etukäteen mahdollisuudesta syyspimeänä aamuna piipahtaa sinne sisälle ja sytyttää kynttilä.
25.5.2011 klo 14:12:03
Eeva Salonen / Helsingin seurakuntayhtymä kirjoittaa
Tervehdys Kampin kappelin toiminnan suunnittelijoilta! Kiitos palautteesta ja ideoista. Tiedoksi, että toimintaa suunnitellaan parhaillaan ja tarkoituksena ei ole lyödä lukkoon asioita vielä tässä vaiheessa kaikilta osin, vaan antaa myös mahdollisuus sille, että kappelin toiminta voi muotoutua käytännössä sitten, kun kappeli on oikeasti auki. Ensimmäisestä toimintakonseptista päätetään syksyn 2011 aikana, sillä lähdetään liikkeelle.
Kappelin toiminnan pääajatuksena on joka tapauksessa tarjota paikka henkilökohtaiselle hiljentymiselle. Hiljentymistä tukevia elementtejä voi olla erilaisia, joista lyhyet, säännölliset hartaushetket ovat yksi hyvä ja varmastikin kappelin toimintaan mukaan tuleva elementti.