Samassa veneessä Genevessä 14.2.2008

Kirkkojen maailmanneuvoston keskuskomitea istuu Genevessä 13.–19. helmikuuta. 150 kirkkojen jäsentä eri puolilta maailmaa edustaa kaikkia KMN:ssa mukana olevia tunnustuskuntia. KMN ei ole nykyisin vahvimmillaan. Lännen suurten protestanttisten kirkkojen voimavarojen vähetessä kirkkoliittojen rahoitus on uudessa tilanteessa.

 

Keskuskomitean vaikea tehtävä on löytää yhteinen mieli siitä, mihin järjestön tulisi keskittyä.  Jos KMN:n päättävät elimet eivät kykene löytämään työlle tähtäyspistettä ja asettamaan asioita tärkeysjärjestykseen, sen tekevät rahoittajat.

 

Keskuskomitean puheenjohtaja Walter Altmann Brasilian luterilaisesta kirkosta muistutti laajassa avauspuheessaan keskuskomiteaa KMN:n juurista ja ekumeenisen ajattelun alkuperäisestä inspiraatiosta.  Hän puhui uskollisuuden ja peräänantamattomuuden lahjasta ekumeenisella matkalla. Se vie siihen yhteyden henkeen, joka innoitti ensimmäisiä kristittyjä.

 

KMN:n vaikeat keskustelut eivät kerro koko tarinaa kansainvälisestä ekumeniasta.  Järjestön ongelmat ovat tosiasioiden tärkeä taso, muttei ainoa. Toinen todellisuus on se luottamus ja yhteys, joka kirkkojen edustajien kesken luontevasti syntyy. Se syntyy teologisista vaikeuksista ja traditioiden eroista huolimatta, keskenään huikean erilaisista olosuhteista tulevien kristittyjen välille.

 

Omassa keskusteluryhmässäni kuusi keskuskomitean jäsentä kertoi uutisia kotikirkoistaan. Albaniassa ortodoksinen kirkko on ainoa KMN:n jäsen, mutta jo kolmena vuotena Tiranassa on erään katolisen papin aloitteesta vietetty ekumeenista rukousviikkoa. Osanottajien määrä on kasvanut kourallisesta satoihin. Sveitsin reformoitujen kantonikirkkojen jäsenmäärä laskee, mutta koska maahanmuuttajia on 25% väestöstä, uusiakin jäseniä tulee mukaan ja uusia kirkkoja perustetaan. 

 

Luterilainen edustaja Yhdysvalloista kertoi oman seurakuntansa hankkeesta järjestää ruokailupalvelu syrjäytyneille yhdessä naapurissa olevan moskeijan ja synagogan kanssa. Turkin kristityillä ei ole hyviä uutisia: armenialais-ortodoksisen toimittajan ja kahden protestanttisen kirjapainotyöntekijän murhat viime vuonna ovat herättäneet huolta koko kristityssä vähemmistössä.  Ugandassa ollaan hädissään naapurimaan Kenian väkivallasta, rukoillaan rauhaa ja otetaan pakolaisia vastaan. KMN:n keskuskomitean istuntosalissa on läsnä koko kristikunta, ihmiskunnan koko kirjo iloineen ja murheineen.

 

Yhteyden henki eri taustoista tulevien kristittyjen välillä on totta. Ekumeeninen liike ei ehkä nykyhetkenä ole valmis merkittäviin teologisiin edistysaskeliin. Mutta avoimuus toisia kohtaan, huoli toisten tilanteesta ja valmius muistaa esirukouksessa veljiä ja sisaria maailman kaikilla kolkilla on vilpitön. Väitän, että tämä ekumeeninen asenne on aito ja siksi pitää sisällään mahdollisuuden edistymiseen. Se on Pyhän Hengen inspiroima asenne, ytimessään uskollisuus Kristukselle ja kyky nähdä yhteinen halu seurata Häntä yli kristittyjen hajaannuksen.

 

Pääsihteeri Heikki Huttunen

SEN


Suomen Ekumeeninen Neuvosto      Katajanokankatu / Skatuddsgatan 7 A 3    PL / PB 185   00161 Helsinki / Helsingfors      Puh / Tfn (09)180 2369   Fax (09) 174 313