Ekumenik i SvenskfinlandEtiikka ja ekumeniaKasvatus ja ekumeniaKirkot ja maahanmuuttajatLähetysyhteistyöNaiset ja ekumeniaNuoret ja ekumeniaOpillinen vuorovaikutusPaikallinen ekumeniaRukous ja jumalanpalvelusEkumeeninen rukousviikko 18.-25. tammikuutaRukouspäivät - BöndagarMaailman rukouspäiväKRISTUS NOUSI KUOLLEISTA! pääsiäistervehdys eri kielilläRukouksiaSimo Örmä: Pyhän Henrikin juhla Roomassa  Ekumeeninen jumalanpalvelus - näkökohtiaToteutettuja ekumeenisia jumalanpalveluksiaPuheita ja saarnojaPääsihteeri, isä Heikki Huttusen puheita ja saarnojaAndakter av pastor Jan EdströmJumalan huolenpito, saarna Maaningan ev.-lut. kirkossa 12.9.2010Päivänavaus Luostarivuoren koulussa Turussa 24.11.2009Vanhurskaan rukous on voimallinenYlösnousseen todistaja, 19.4.2009Päivänavaus ekumeenisella rukousviikolla 2009Päivänavaus 16.1.2009Kuninkaasi tulee kunniassa Luukkaan 4 sunnuntai 2008Päivänavaus Turun Luostarivuoren koulussa LähimmäinenTotuus ja harhaKirkastetu KristusTien raivaajaArmahtakaa!Kadonnut ja jälleen löytynyt Katoavat ja katoamattomat aarteetYhtä juhlaa - helluntai ja äitienpäivä Korotettu HerraKristus on ylösnoussutHerran palvelijatarElämän leipäRukous ja uskoSilmille näkymätön maailmaJumalan rakkauden uhritieJeesus, maailman valoLakkaamton rukousUsko ja epäusko, 14.10.2007, Arto Penttisen saarnaRakkauden kaksoiskäsky, Seppo Rissasen saarna 7.10.2007Kirkko kosken partaalla, 12.8.2007Salattu Jumala, Pyhän Kolminaisuuden päivä 3.6.2007Katumus ja paasto, Tuhkakeskiviikko 21.2.2007Jumalan rakkauden uhritie, Laskiaissunnuntai 18.2.2007Jeesuksen nimessä 1.1.2007Pyhä perhe, 31.12.2006Kristuksen todistajat, 26.12.2006Nyt Betlehemiin! 25.12.2006Lupaukset täyttyvät, jouluaatto 2006Herran syntymä on lähellä, neljäs adventti 24.12.2006Kuninkaasi tulee nöyränä, 1. adventtisunnuntai 2006Antakaa toisillenne anteeksi, isänpäivänä 12.11.2006Jumalan sanansaattajat, Mikkelinpäivänä 2006Saarna ekumeenisessa luontokirkossa 13.8.2006Pyhän Hengen odotus ~ Exaudi 28.5.2006Korotettu Herra, 25.5.2006Onko meistä muutoksentekijöiksi?Uskonnonvapaus on rauhan ja sovinnon edellytysSisäistä elintilaa etsimässäPyhä Birgitta – ekumenian edelläkävijäVastuuviikko - Ansvarsveckan
Haku

Päivänavaus ekumeenisella rukousviikolla 2009

Tällä viikolla vietetään maailmanlaajuista ekumeenista rukousviikkoa. Ekumenia tarkoittaa kristittyjen välistä yhteistyötä. Viikko sijoittuu aina tammikuun 18.-25.päivään.

 

Vuosittain aina jonkun maan kristityt valmistavat rukousviikon aiheen . Tänä vuonna aiheen ovat suunnitelleet Korean kristityt. Aihe :”Johdata meidät yhteen”, nousee kahtia jaetun kansan kohtalosta.

 

Rukousviikossa on kahdeksan päivää ja jokaiselle päivälle on oma teema. Aiheet ovat hyvin ajankohtaisia ja sopivat jokaisen mietiskeltäviksi.

 

Viikko   aloitetaan pohtimalla kristittyjen ykseyttä. Kristityt ovat aikojen kuluessa jakaantuneet moniin ryhmiin, joiden välillä on ollut ja on edelleenkin suvaitsemattomuutta, jopa vihaa. Samalla rukoillaan niiden maailmantilanteiden puolesta, joissa tarvitaan sovintoa.


Toisena päivänä kirkot rukoilevat sodan ja väkivallan loppumisen puolesta. Rukoillaan, että kristityt voisivat ristiriitojen keskellä saada aikaan toivoon perustuvan sovinnon.

 

 Kolmas päivä tarjoaa mahdollisuuden miettiä rikkaiden ja köyhien välistä suurta kuilua. Rakkautemme rahaan ja suhtautumisemme köyhiin on kovin kaukana Jeesuksen sanomasta, hänen, joka tuli julistamaan ilosanomaa köyhille ja tuomaan oikeutta kaikille.


Neljäntenä päivänä on tarkoitus rukoilla kristityille sen ymmärtämistä, että ainoastaan yhdessä me voimme vaalia niitä lahjoja, joita Jumala on meille luomisessa antanut: ilmaa, jota hengitämme; maata, joka kantaa hedelmää ja luomakuntaa monimuotoisuudessaan.

 

Viidentenä päivänä rukoillaan, että  ennakkoluulot ja syrjintä loppuisivat. Jumalan luomina kaikilla ihmisillä on sama ihmisarvo, olemme kaikki veljiä ja sisaria. Valtakunta, jota rakentamaan meidät on kutsuttu, on oikeudenmukaisuuden ja rakkauden valtakunta, joka kunnioittaa erilaisuutta.


Kuudentena päivänä muistetaan kaikkia niitä, jotka kärsivät ja niitä, jotka palvelevat heitä. Yhdessä kristilliset kirkot voivat merkittävästi auttaa sairaita saamaan tarvitsemansa tuen – sekä aineellisen että henkisen.


Seitsemäntenä päivänä tarkastellaan yhteiskuntamme moniarvoisuutta. Ilman keskinäistä kunnioitusta on vaikea rakentaa rauhaa kaikkien hyvää tarkoittavien ihmisten kanssa.

 

Kahdeksantena päivänä rukoillaan että lähimmäisenrakkauden henki voittaisi. Sen avulla  on mahdollista tuoda toivoa ja hieroa sovintoa keskellä sotia, köyhyyttä ja syrjintää.

 

Rukousviikon aiheet ovat suuria ja maailmanlaajuisia mutta toisaalta sellaisia joihin jokainen meistä voi osallistua täällä koulussakin kunnioittamalla toinen toisiamme ja pyrkimällä siihen että kaikilla olisi hyvä ja turvallinen olo.

 

1.Tule, rauhan Henki,

Henki Jumalan,

Tule lailla tuulen,

Merten pauhinan.

 

2 .Tule, rauhan Henki,

Köyhään sydämeen,

Lohdutuksen Henki

Mielen kipeyteen

 

3 .Tule, rauhan Henki,

Esteet murenna,

Vapauden Henki,

Näytä valoa.

 

Hyvää työpäivää kaikille!

                     

Lehtori Anneli Leppänen

Turku


Suomen Ekumeeninen Neuvosto      Katajanokankatu / Skatuddsgatan 7 A 3    PL / PB 185   00161 Helsinki / Helsingfors      Puh / Tfn (09)180 2369   Fax (09) 174 313