Nonna Lemola-Palm kertoi Järvenpään ekumeniasta. 24.10. kokoonnutaan Arkin tiloissa ja kierretään ev.lut. kirkossa, ortodoksisessa kirkossa, helluntaikirkossa ja vapaakirkossa; myös Tuusula ja Järvenpää ovat mukana. Tässä Arkissa on rukoustilaisuus ja soppalounas.
Vastuuviikolla pidetään ev.-lut. seurakunnassa tilaisuus ja lähettiläs on kutsuttu puhumaan. Järvenpäässä tällä joukolla toimitaan; on hyvä henki ja hyvin toimii.
Irma Lehtonen kertoi, että hänellä oli hyvä ystävä, joka rakasti Valamon luostaria. Ortodoksisessa seurakunnassa järjestettiin panihida, vaikka vainaja oli luterilainen.
Veli-Pekka Järvinen kertoi, että Tampereella on vahva perinne ovat rukouskulkueista. Tuomasyhteisö on iso Tampereella. Turusta on opittu, että järjestämme idean elävän ekumenian perusteella. Työryhmässä on 10–15 vuotta nuorempi sukupolvi, joka tapahtumaa järjestää.
Pauli Pärkinen kertoi Turun kaikille avoimesta kohtaamispaikasta, kylätalosta. Yhteiskristillisyys on tämän toiminnan ydin ja moni tulee pyytämään, että rukoiltaisiin yhdessä. Konkretia on läsnä, taustoja ei kysellä. Jos yhteistyö kiinnostaa, niin olemme valmiita ottamaan uusia ideoita.
Veijo Koivula totesi kuulumiskierroksen päätteeksi, että ekumenian hohdokkuus on siinä, että siitä tulee niin arkipäiväistä, ettei se enää tunnu hohdokkaalta. – Ja silti se on edelleenkin hohdokasta.